Zrejme každý sa už stretol s pojmom finančný poradca, či už v pozícii pracovnej alebo ako klient. Názory na túto profesiu sa ale diametrálne rozchádzajú. Financie sú dôležitým životným aspektom, nie je sa preto čo čudovať, že si ich každý dobre stráži. Asi ste sa už stretli s ponukou na správu Vašich financií. Pozor si ale musíme dávať na to, komu zodpovednosť za svoje financie vkladáme do rúk. Aj keď sa nám to na prví pohľad zdá ako hra so slovíčkami, medzi finančným poradcom, sprostredkovateľom alebo agentom je rozdiel. Upresnime si teda, ako to v týchto profesiách je a spravme si jasný prehľad o tom ako to vo finančnom poradenstve funguje. Priblížime si rozdiely, ktoré v sektore financií sú, no nie každý sa v nich dokáže dobre orientovať.
Finančný poradca pracuje na základe zmluvy, ktorú so svojim klientom spísal. Jedná sa o poradenské služby, poskytnutie odbornej pomoci, stanoviska alebo rôznych odporúčaniach klientovi s následným uzavretím zmluvy alebo jej zmenou. Finančný poradca ale nemôže vykonávať finančné sprostredkovanie. Národná banka Slovenska finančným poradcom udeľuje povolenie na vykonávanie finančného poradenstva.
Finančný sprostredkovateľ pracuje na základe zmluvy, ktorú uzatvoril s finančnou inštitúciou. Odmena za sprostredkovanie teda prebieha medzi inštitúciou a sprostredkovateľom. Napríklad medzi ním a bankou v prípade úveru, pôžičky či hypotéky. Odbornú pomoc alebo informácie je oprávnený poskytnúť iba v rozsahu daného produktu alebo kódexu inštitúcie. Ako posledná varianta prichádza na rad obchodný zástupca. Najčastejšie sú to zástupcovia nebankových spoločností. Sem radíme agentov, ktorý majú na starosti svojich klientov a portfólio produktov, ktoré im ponúkajú. Ich primárnym cieľom je sprostredkovanie poskytnutia pôžičky. Aj svet finančných agentov má svoje pravidlá. Legislatíva totiž rozlišuje tri druhy finančných agentov. Samostatný, viazaný a podriadený finančný agent.